Použití EEPROM

EEPROM (Electronic Erasable Programmable Read-Only Memory), tedy elektronicky mazatelná a programovatelná nevolatilní (tedy stálá) paměť. Jedná se o paměť, která najde u jednočipových aplikací uplatnění zejména v případech, kdy chceme nějaká data (zejména nastavení a podobně) uchovat i po vypnutí napájení. Obecně je uváděno, že tato paměť vydrží typicky milion zápisů a životnost dat v této paměti uložených je více než 200 let. Milion zápisů není malé číslo, určitě by ale tato paměť neměla být využívána pro ukládání mezivýpočtů a podobně - od toho tu je operační paměť SRAM.
 
Každé MCU, kterému se tu věnuji (AtMega, XMega) má k dispozici EEPROM paměť (typicky 2kB) připravenou právě pro Vaše uživatelská data :-). To, jak data do paměti dostat, jak si je prohlédnout na PC a jak je v aplikaci použít, to si ukážeme právě v tomto příspěvku. Já pro demonstraci použiji vývojový kit "Ready for XMEGA" od mikroelektroniky (www.mikroe.com) a vývojové prostředí Atmel studio 7.
 

Hello world! v EEPROM

Výsledkem celého počinu bude uložení posloupnosti bajtů ASCII znaků, které nám budou reprezentovat známý programátorský text, od bajtu 0 - nyní tedy malá rozborka...
 
Bajt: 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Znak: H e l l o   w o r l d ! \0
ASCII (hex): 48 65 6c 6c 6f 20 77 6f 72 6c 64 21 30